Urfa Haber – Urfa Haberleri
Urfalı Kadınların Takı Merakı
Urfalı Kadınların Takı Merakı
Anadolu’da 6000 yıl önce madenlerin en büyüleyicisi göz kamaştıran altının bulunması ve işlenebileceğinin keşfi ile diğer madenlerin değeri azalmıştır. Anadolu dünyada ilk altın takıların üretildiği yer olarak bilinmektedir. Yine altın...
8 Aralık 2016 15:31
Okunma Sayısı 250
Urfa Haber – Urfa Haberleri

Anadolu’da 6000 yıl önce madenlerin en büyüleyicisi göz kamaştıran altının bulunması ve işlenebileceğinin keşfi ile diğer madenlerin değeri azalmıştır.
Anadolu dünyada ilk altın takıların üretildiği yer olarak bilinmektedir. Yine altın paralarda Anadolu’da basılmıştır. Mezopotamya M.Ö. 3 binli yıllarda büyüleyici madenle yapılan altın takılarla tanışmıştır(Güneydoğu Life, 2008, 17, 36).
Şanlıurfa ili Mezopotamya kültürü dâhil geçmişten günümüze oldukça zengin kültürler içermektedir. Geçmişten günümüze gelen kültürlerden biri olan el sanatlarına hemen her dönemde rastlanmıştır. Kuyumculuk sanatı da bu el sanatları içerisinde yer almaktadır.
Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda “kumartepe” olarak bilinen tarlada neolitik çağa ait kemik ve renkli taşlardan yapılmış takı örneklerine rastlanmıştır. Bulgulara bakıldığında Şanlıurfa ilinde takıların tarihçesinin neolitik ve Tunç çağına dayandığı anlaşılmaktadır. Yine yapılan kazılar sonucunda Atatürk barajı sonucu Atatürk barajı göl alanın altında kalan Hassek Höyük, Cümcüme ve Lidar Höyük’te rastlanılan Kalkolitik ve Tunç çağına ait takılar Şanlıurfa ilinin tarihi takıları hakkında bilgi vermektedir( Kürkçüoğlu ve Oymak, 2002, 212).
Şanlıurfa ilinde değişen kültürlere inat kuyumculuğun kökleri eskilere dayanmaktadır (Yaşayan Anadolu Takıları,2004,166).

Şanlıurfa coğrafi konumundan dolayı birçok devlete ev sahipliği yapmış böylece birçok kültürü içinde barındırmıştır. Bu özelliğinden dolayı Şanlıurfa ili takı bakımından birçok ilden daha zengin bir kültüre sahiptir. Değişik kültürlerin barındığı Şanlıurfa ilinde geleneksel yaşam vazgeçilmez olmuştur. Bu geleneksellik takıya da yansımıştır. Şanlıurfa’da altın kadının vazgeçilmezidir. Gerek düğünlerde gerekse günlük yaşamda önemini yüzyıllar boyunca korumuştur. Şanlıurfa’da kadın takılarına “hışır” denilmektedir. Bir diğer adı “hulliyat” olan hışır manilere dahi konu olmuştur.
Masa üstünde pekmez

Bu pekmez bize yetmez

Şu Urfa’nın kızları

Hışırsız gelin gitmez
Şanlıurfa altın kadın takıları geçmişten günümüze gelenekselliğini korumuş çok değişime uğramamıştır. Düğünde takılan takıların niteliği geçmişten günümüze değişmemiştir. Bu geleneksellik sayesinde yerel üretimde süreklilik devam etmiştir.
Şanlıurfa’da kuyumculuk tamamen el işçiliğine dayanmaktadır. Bu da Şanlıurfa ilindeki altın kadın takılarını tüm dünyada değerli kılan unsurlar arasında yer almaktadır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.