Urfa Haber – Urfa Haberleri
Urfa’da Eğitim

URFADA EĞİTİM
Öğrencilik yıllarımdan beri her yıl eğitim istatistikleri yayınlandığında Urfa’nın son sıralarda olması bir Urfalı olarak hep beni üzmüş bir yandan da düşünmeye sevk etmiştir. Şimdi yıllar sonra burada görev yapan bir eğitimci olarak Urfa’nın eğitimdeki başarısızlığının nedenlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Türkiye’nin en fazla ücretli öğretmen çalıştıran ili olması sebebiyle formasyonsuz, alanında uzman olmayan kişilerin derslere girmesi bence başarısızlığın temel sebeplerinden biridir. Çünkü öğretmenin neyi nasıl anlatacağını bilmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra son 10 yılda hükumet değişmemesine rağmen 5 kere Milli eğitim bakanının değişmesine mukabil eğitim sisteminin de sürekli değişmesi eğitimde ülke olarak istikrarsızlığın simgesidir. Ayrıca bölgemizde mevsimlik tarım işçilerinin çok olması sebebiyle öğrencilerin aşırı devamsızlık yapması ve okul idarelerinin buna göz yumması, diğer taraftan fiziksel şartların iyileştirilmesine rağmen öğretmenlerin ideolojik yaklaşımlar ve ön yargılarla Urfa’da kalmak istememesi eğitim ve öğretimi olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak bütçeden en fazla kaynağı ayırmakla fazla derslik yapmak her ile üniversite açmakla eğitim sorunu çözülmez çünkü eğitimde nicelik değil nitelik önemlidir. Yetkililerin bu yazıyı okuması ve Urfa’mızı eğitimde daha üst sıralarda görmek umuduyla…

Urfa’da Eğitim Ahmet Küçük
Diğer yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa
NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.