Urfa Haber – Urfa Haberleri
Urfa Halk Evi
Urfa Halk Evi
19 Şubat 1932’de açılan halkevleri ilk olarak 14 merkezde faaliyet göstermeye başlamış ve kısa süre içerisinde ülke çapına yayılmıştır. Etkin olarak varlık gösterdikleri 1932-1951 yılları arasında daha çok bir halk...
8 Aralık 2016 11:42
Okunma Sayısı 21
Urfa Haber – Urfa Haberleri

19 Şubat 1932’de açılan halkevleri ilk olarak 14 merkezde faaliyet göstermeye başlamış ve kısa süre içerisinde ülke çapına yayılmıştır. Etkin olarak varlık gösterdikleri 1932-1951 yılları arasında daha çok bir halk okulu görevi görmüş ve çalışmalarını Dil ve Edebiyat, Güzel Sanatlar, Temsil, Spor, Sosyal Yardım, Halk Dershanesi ve Kurslar, Kütüphane ve Yayın, Köycülük, Tarih ve Müze şubeleri aracılığı ile yürütmüştür.
Urfa’da ise Halkevi 1934 yılında açılmış; diğer yeni halkevleriyle birlikte açılış merasimi tarihi olarak 23 Şubat 1934 belirlenmiştir. Kurulduğu tarihten itibaren faaliyet göstermeye başlayan Urfa Halkevi, II. Dünya Savaşı sürecinde de etkin bir rol oynamış ve genelde güzel sanatlar şubesinin/kolunun çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Örneğin, 1940 yılı çalışmalarında Urfa Halkevi halk oyunları ekibi önemli başarılar elde etmiştir. Bir başka örnekle, 1944 yılında bando ekibinin Türkiye’nin önde gelen bando ekiplerinden biri olduğu dikkati çekmektedir. Urfa Halkevi’nin etkin çalışmalarının II. Dünya Savaşı sürecinde de devam ettiği bilinmektedir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.