Urfa Haber – Urfa Haberleri
Suut Kemal Yetkin’in Hayatı
Suut Kemal Yetkin’in Hayatı
1903 yılında Urfa’da doğmuştur. İlköğrenimini İstanbul Numune-i Tatbikat Mektebi’nde, ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise Paris Sarbone Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamlamıştır. Çeşitli liselerde ve öğretmen okullarında öğretmenlik yapmış olan Suut...
8 Aralık 2016 09:35
Okunma Sayısı 23
Urfa Haber – Urfa Haberleri

1903 yılında Urfa’da doğmuştur. İlköğrenimini İstanbul Numune-i Tatbikat Mektebi’nde, ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise Paris Sarbone Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamlamıştır. Çeşitli liselerde ve öğretmen okullarında öğretmenlik yapmış olan Suut Kemal Yetkin, 1933’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi doçenti olmuş ve bu görevi 1936’ya kadar sürdürmüştür. 1936-38 yılları arasında Siyasal Bilgiler Okulu’nda Fransızca öğretmenliği ve baş muavinliği, ardından Ankara Kız Lisesi’nde müdürlük yapmıştır. 1938-42 yılları arasında Maarif Vekâleti Güzel Sanatlar Umum Müdürlüğü yapan Yetkin, 1942’de Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Profesörü unvanını almıştır. 1943 yılında Urfa milletvekili seçilmiştir. 1950’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Profesörlüğüne getirilmiş, 1958’de Ordinaryüs Profesörlüğe yükselmiş, 1959 yılında Ankara Üniversitesi’nde Rektörlük görevine başlamış ve bu görevi 1964 yılına kadar sürdürmüştür.

1966 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi’nde profesör olarak bulunmuş ve Hacettepe Üniversitesi’nde bir sanat tarihi bölümünün kurulmasını sağlamıştır.
Edebiyat’ta 1921 yılında “SuudSaffet” adıyla yayınladığı şiirleriyle girmiştir. İlk düz yazısı 1923 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayımlanmıştır.

Yine aynı yıl Şi ’ri Leyâl adlı bir kitabının yayımlandığı bilinmektedir. Daha sonra sanat felsefesi ve resim alanlarındaki inceleme ve araştırmalarıyla tanınmıştır. Edebiyat ile bağlantısını eleştiri ve denemeleriyle sürdüren Yetkin, 18 Nisan 1980’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.
Suut Kemal Yetkin’in bazı eserleri; Şi’ri Leyâl (1923), Estetik (1931), Metafizik (1932), Büyük Mustaripler (1932), Filozof ve Sanat (1935), Ahmet Haşim ve Sembolizm (1938), Edebi Meslekler (1941), Estetik Dersler (1942), Sanat Meslekleri (1945) ’dir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.