Urfa Haber – Urfa Haberleri
Şanlıurfa’nın Tarihi

Şanlıurfa, coğrafi konumu nedeniyle üzerinde tarih boyunca birçok devlet ve beyliğin hüküm sürdüğü, değişik kültürlerin geçiş ve kaynaşma noktası olmuştur. İlk ve orta çağda eski uygarlık merkezlerinden olan Mezopotamya ve Arap ülkeleri ile Avrupa arasındaki bazı yollar, Urfa üzerinden geçmekteydi. Şanlıurfa, doğuyu batıya bağlayan birçok tarihi, ticari ve askeri yolların üzerinde yer almış olması nedeniyle geçmişten ve günümüzde önemli bir il olmuştur.
Dünyanın en önemli kalkınma projelerinden biri olan GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) Şanlıurfa’yı merkez durumuna getirmiştir. Şanlıurfa yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 7.büyük şehridir.
Şanlıurfa güneydoğu torosların güneyinden başlayarak Mezopotamya denilen bölgenin kuzeyini oluşturmaktır. Atatürk Baraj gölünü oluşturan Fırat nehri de Urfa’nın kuzey batısından geçer. Yurdumuzun önemli tarım sahalarını oluşturan ovalar mevcuttur. Bunlar batıdan doğuya doğru Suruç, Harran ve Bozova ovalarıdır.
Turizm potansiyeli bakımından Şanlıurfa önemli bir kentlerden biridir. İçersinde barındırdığı Tarihi dokular Balıklıgöl olarak bilinen “Halil-ür Rahman” gölü, Urfa Kalesi, ilk insan topluluğunun tapınağı olan “Göbekli tepe” ve “Soğmatar” Antik kentidir.

Şanlıurfa iklim bakımından karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Bitki örtüsü bakımından cılız bir şehirdir. Nüfusu hızla artan bir şehirdir. Ekonomi genellikle tarıma bağlıdır. Sanayide ekonomik yapıda GAP ile birlikte önemli gelişmeler olmuştur. Hayvancılık alanında Urfa’da küçükbaş ön plandadır.
Şanlıurfa ülkemizin kurtuluş savaşına verdiği mücadele de 11 Nisan 1920’de Fransızları kesin yenilgiye uğratan Urfalılar bu zaferlerinin anısı olarak TBMM’nin kararıyla 1984 yılında “ŞANLI” unvanına kavuşmuşlardır

Şanlıurfa’nın Tarihi Fatih Küçük
Diğer yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa
NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.