Urfa Haber – Urfa Haberleri
Kemal Edip Kürkçüoğlu Hayatı
Kemal Edip Kürkçüoğlu Hayatı
Kemal Edip 1902 yılında Urfa’da doğmuştur. İlköğrenimini Urfa’da, orta öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü’nde tamamlamıştır. Yabancı dil olarak İngilizce,...
8 Aralık 2016 08:00
Okunma Sayısı 20
Urfa Haber – Urfa Haberleri

Kemal Edip 1902 yılında Urfa’da doğmuştur. İlköğrenimini Urfa’da, orta öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü’nde tamamlamıştır. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca, Arapça ve Farsça bilen Kürkçüoğlu; ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenliği yapmış ve tarih, coğrafya, edebiyat dersleri vermiştir. Ayrıca öğretmenlik dışında ilkokul müfettişliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar Daire Müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde de bulunmuştur. Kürkçüoğlu, ayrıca Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ders vermiştir. Daha sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü, Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nde İslami Türk edebiyatı hocalığı yapmış ve Gazi Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümü’nde Türk edebiyatı dersleri vermiştir. Talim Terbiye Kurulu üyeliği, Din Eğitimi Dairesi Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Baş Müfettişliği gibi görevlerde de bulunmuştur.

16 yaşında şiir yazmaya başlayan şairin bazı şiirleri Ra’di mahlasıyla Tarih ve Edebiyat Dergisi’nde yayımlanmış ancak kendisi bu şiirlerin yayımlandığını görememiştir. “Urfa Ağzı” konusunda bir çalışması bulunan şair, dini ve edebi konularda tahlilin yanı sıra Arapça ve Farsçadan birçok çeviri de yapmıştır.
Başlıca eserleri; Urfa Ağzı (1945), Edebiyat Sözlüğü (1973), Seyyid Nesimi Divanından Seçmeler (1973), Kırk Hadis Tercümesi (1951), İmanda Birlik, Vatanda Birlik (1955), Beng-ü Bâde (1955), Din ve Milliyet (1956), Ramazana Girerken (1956) olarak sıralanabilir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.