Urfa Haber – Urfa Haberleri
II. Dünya Savaşı Yıllarında Urfa’da Ekonomik Hayat
II. Dünya Savaşı Yıllarında Urfa’da Ekonomik Hayat
Türkiye, II. Dünya Savaşı sürecinde bir taraftan sıcak savaşın tahribatından korunmak için diplomatik mücadele verirken diğer taraftan da savaşa girme ihtimali karşısında askeri tedbirler almıştır. Dolayısıyla Türkiye’nin izlemiş olduğu silahlı...
8 Aralık 2016 11:47
Okunma Sayısı 17
Urfa Haber – Urfa Haberleri

Türkiye, II. Dünya Savaşı sürecinde bir taraftan sıcak savaşın tahribatından korunmak için diplomatik mücadele verirken diğer taraftan da savaşa girme ihtimali karşısında askeri tedbirler almıştır. Dolayısıyla Türkiye’nin izlemiş olduğu silahlı tarafsızlık politikası, kendisini savaş ekonomisi şartlarında yaşamaya sevk etmiştir. Bu bağlamda savaş ekonomisi sivil halka, işlerinin sekteye uğraması, hayatın pahalılaşması, iaşe teminin de zorluk yaşaması ve ödedikleri vergilerin ağırlaşması v.b. şekillerde kendini hissettirmiştir. Genelde Türkiye özelde ise Urfa’da iaşe temininde sıkıntılar yaşanmış, fiyat artışları ve ihtikâr olaylarıyla karşılaşılmıştır. Hükümetin savaş koşularında uygulamaya koyduğu Varlık Vergisi, ekonomiyi etkileyen bir başka unsur olmuştur. Savaş sürecinde halk, vergiler v.b. birçok konunun yanı sıra en temel gıdalardan biri olan ekmek konusunda dahi sorunlar yaşamıştır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.