Urfa Haber – Urfa Haberleri
Cemil Cankat’ın Hayatı
Cemil Cankat’ın Hayatı
1913 yılında Urfa’da doğan Cemil Cankat’ın baba adı Mehmet, anne adı ise Ayşe’dir. 19 yaşında “Pencereden kar geliyor” adlı ilk plak çalışması çok ilgi görünce plaklar birbiri ardına gelmiş ve...
8 Aralık 2016 11:29
Okunma Sayısı 22
Urfa Haber – Urfa Haberleri

1913 yılında Urfa’da doğan Cemil Cankat’ın baba adı Mehmet, anne adı ise Ayşe’dir. 19 yaşında “Pencereden kar geliyor” adlı ilk plak çalışması çok ilgi görünce plaklar birbiri ardına gelmiş ve sanatçı üç yüz civarında çalışmaya imza atmıştır. Cankat’ın sesi Türkiye sınırlarını aşmış, sanatçı sesiyle bilhassa Arap ülkelerinde ilgi görmüştür. Cankat, Halep, Şam ve Kahire’de konserler vermiştir. Ses sanatçılığı yanında aynı zamanda da bestekâr da olan Cankat, okuduğu eserlerin çoğunu kendisi bestelemiştir. Birçok filmde başrol almış veya yardımcı rollerde oynamıştır. 1976 yılında Urfa’da vefat eden Cankat’ın plaklara okuduğu eserlerinden bazıları TRT repertuarına alınmıştır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


NOT: Urfadahaber.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Urfadahaber.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfadahaber.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfadahaber.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfadahaber.com sorumlu tutulamaz. Urfadahaber.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfadahaber.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfadahaber.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. Urfadahaber.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.